DOM W GDYNI · WIELKI KACK / projekt – czerwiec 2017 / realizacja – lipiec 2017 / styl – nowoczesny · industrialny

Projekt aranżacji mieszkania dwukondygnacyjnego w Gdyni powstał na zlecenie małżeństwa z dwójką dzieci. Zamówienie dotyczyło tak zwanych części wspólnych, czyli strefy wejściowej, łazienek i otwartej przestrzeni pełniącej funkcję kuchni, jadalni i salonu.

Wyzwaniem było zaprojektowanie strefy wejściowej mieszkania, którą stanowił mało ustawny korytarz, z okienkiem na dłuższej ścianie. Architekt w bardzo pomysłowy sposób wydzieliła odpowiednią przestrzeni do przechowywania jednocześnie zachowując naturalne doświetlenie pomieszczenia. Na całej długości ściany znajduje się zabudowa meblowa, zaś w miejscu okna zaprojektowana została wnęka z siedziskiem, z 3 stron wykończona panelami tapicerowanymi. Powstałe w ten sposób siedzisko pomoże przy wkładaniu czy zdejmowaniu obuwia, które notabene umieścić można w zaplanowanej poniżej szufladzie.

Pozostałą powierzchnię dolnej kondygnacji mieszkania zajmuje pokój dzienny, częściowo otwarty na kuchnię. Ciekawa zabudowa meblowa z miejscem na drewno opałowe w części salonu ukrywa toporną, monolityczną konstrukcję schodów oraz w maksymalny sposób wykorzystuje nieustawną przestrzeń pod schodami. Miejsce na drewno opałowe zasilające elegancki narożny kominek mieści się w centralnym polu zabudowy. W jadalni znajduje się długi, wygodny stół o niebanalnej formie, dla której tłem stało się równie ciekawe wykończenie ścian otaczających strefę jadalnianą płytami z betonu architektonicznego oraz okładziną z litego drewna. Odsunięcie kuchni od części stricte salonowej, z narożną kanapą i telewizorem, to niewątpliwie zabieg korzystnie wpływający na klimat pomieszczenia. Strefy salonu oraz jadalni zostały wzbogacone dziełami sztuki, abstrakcyjnymi obrazami łódzkiej artystki o niebywałym talencie – Pani Marioli Świgulskiej, które wspaniale wpisują się we wnętrza zaaranżowane w stylu industrialnym.

Wystrój łazienek to połączenie nowoczesności, stylu industrialnego oraz niewymuszonej elegancji. Pomieszczenia świetnie spełniają swoje funkcje mieszcząc wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne. Wystrój wnętrz, na który składają się elementy wyposażenia w stylu industrialnym, lekko surowy z założenia został zakomponowany w przemyślany sposób. Elementy z litego drewna zostały dobrane w odpowiednich proporcjach do  elementów cementowych. Pomieszczenia w subtelny sposób zostały udekorowane ciekawym dekorem cementowym. Zastosowanie takich zabiegów nie tylko ułatwia utrzymanie pomieszczeń w czystości, ale też podkreśla ich industrialny i nowoczesny charakter.

Kolorystyka przyjęta przez projektantkę to połączenie monochromatyzmu – szerokiej palety barw od bieli, przez ciepłe szarości po ciemny grafit ioraz różnorodnych faktur drewna – na podłodze, ścianach, kuchennych blatach czy elementach konstrukcyjnych mebli. Na tym starannie skomponowanym tle, szczególną uwagę zwracają detale i świetnie dobrane akcenty kolorystyczne.