MIESZKANIE W GDAŃSKU · REALIZACJA · 2022  

realizacja – kwiecień 2022

styl – japandi · minimalizm · skandynawski

fot. INKADR

Przedstawione obok mieszkanie jest realizacją projektu, zaaranżowanego w duchu japandi, który jest połączeniem japońskiej i skandynawskiej estetyki. Charakteryzuje go minimalizm oraz dobra organizacja przestrzeni, dlatego doskonale sprawdza się w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Pomimo małej powierzchni, odpowiednia organizacja mebli do przechowywania pozwala na utrzymanie w mieszkaniu porządku. Styl japandi został wybrany z uwagi na fascynację naszego klienta kulturą japońską i podróżami.

Zabudowy we wnętrzach mieszkania zostały pokryte fornirem drewnianym, nadając wnętrzu ciepła, charakterystycznego dla minimalizmu skandynawskiego jak i stylu japońskiego. Zastosowanie forniru pozwoliło na uzyskanie estetyki surowego drewna, przy większej odporności na zachlapanie czy zarysowanie. Cała zabudowa mieszkania została wykonana według naszego projektu, przez zakład stolarski, z którym współpracujemy. W projekcie zadbano o detale zabudowy, a fronty zostały wykonane na wysokiej jakości zawiasach marki Blum. W meblach zaaranżowane zostały ciekawie wyglądające wnęki ułatwiające personalizację przestrzeni. Pozwalają klientowi m. in. na eksponowanie pamiątek z podróży, które odgrywają ważną rolę w jego życiu. Mała powierzchnia mieszkania została zrekompensowana przez odpowiednio zaprojektowane meble do przechowywania oraz stosowanie luster, które optycznie powiększają pomieszczenia.

Cała strefa dzienna posiada posadzkę z wodoodpornych paneli drewnianych, co pozwala na bezpieczne zastosowanie ich w kuchni przy zachowaniu jednoprzestrzenności strefy dziennej. Część kuchenna została oddzielona od salonu optycznie i funkcjonalnie poprzez stół jadalniany ustawiony poprzecznie do pomieszczenia. Nawiązaniem do stylu japońskiego są minimalistyczne wiszące lampy nad stołem w jadalni oraz charakterystyczna drewniana rama w salonie, która optycznie oddziela go od reszty pomieszczenia.

Większość ścian utrzymanych jest w czystej bieli. Pozwala to na wykorzystanie ich powierzchni do ekspozycji obrazów związanych z podróżami. Aby nie odciągać uwagi od ważnych elementów, zastosowano ukryte drzwi. Ściana w kuchni i jadalni pokryta została wysokiej jakości płytkami o delikatnym, beżowym wzorze lastrico. Uzupełnienie kompozycji i spokojnej kolorystyki stanowią czarne elementy mebli i dodatki, takie jak nóżki stołu, oświetlenie, klamki i oprawy instalacji elektrycznej. Meble kuchenne zyskały półokrągłe i długie krawędziowe uchwyty będące subtelną dekoracją pomieszczenia. Blat kuchenny został wykonany z granitu płomieniowanego i umieszczony został w nim granitowy zlew z czarną baterią. Na ścianie salonu z charakterystyczną ramą znajduje się czarna szafka RTV, która współgrająca z kamiennym blatem w kuchni. Okna w salonie posiadają bambusowe żaluzje, które nawiązują dialog z fornirowaną powierzchnią mebli, a standardowy grzejnik wymieniono na elegancki grzejnik o barwie jasnego beżu, który współgra ze wspomnianymi wcześniej płytkami lastrico. Z uwagi na niewielką przestrzeń mieszkania, stoliki kawowe są niewielkie, jednak mają możliwość rozłożenia ich i powiększenia przestrzeni dla gości. Ściany w salonie ozdobiono grafikami nawiązującymi do kultury japońskiej.

Pomieszczenie obok salonu przeznaczono na gabinet z funkcją sypialną. Z uwagi na niewielką powierzchnię zastosowano w nim składane łóżko aby pozostawić więcej miejsca na strefę do pracy. Przy wejściu ulokowano dużą szafę, pełniącą funkcję garderoby. Umieszczone na niej lustro optycznie powiększa niewielki metraż, a czarne fronty nawiązują do całej koncepcji. Duży blat roboczy pozwala na swobodną pracę, a fornirowana powierzchnia nad nim zabezpiecza ścianę i nadaje charakter wnętrzu. Zabudowa nad biurkiem zapewnia dużo miejsca do przechowywania i posiada ukryte oświetlenie led. Ciekawie rozwiązanie stanowi miejsce na drukarkę – obniżona szafka, która otwierana jest od góry z uwagi na znajdujący się przed nią grzejnik. Stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. Sypialnię zdobi japoński drzeworyt, wielka fala w Kangawie, o charakterystycznej kolorystyce dla sztuki japońskiej.

Łazienka nawiązuje do całej koncepcji poprzez ponowne zastosowanie drewna, czerni oraz płytek o wzorze lastrico. W celu urozmaicenia kompozycji wykorzystano płytki w dwóch barwach – beżu i grafitu. Podobnie jak w kuchni, w zabudowie łazienki znajdziemy granitowy blat, pod którym znalazła się wnęka na ręczniki. Kabina typu walk-in, z odpływem liniowym zapewnia wrażenie przestronnego pomieszczenia. Odpowiedniego stylu łazience nadają czarne akcesoria, takie jak prosta i nowoczesna półka pod prysznicem, czy też czarna, matowa armatura oraz minimalistyczne baterie podtynkowe. Ciekawym akcentem kompozycji jest lustro o nieregularnym kształcie oświetlane przez kulisty kinkiet.