MIESZKANIE W GDAŃSKU · ASTRA PARK / projekt – październik 2020 / styl – minimalizm ·  skandynawski

Projekt powstał w jednym z mieszkań inwestycji Astra Park w Gdańsku z inicjatywy młodego programisty. Projekt skupia się na elementach, które można zaliczyć do idei designu biofilnego (ang. biophilic design), którego główną cechą jest pozytywny wpływ na stan psychiczny człowieka, sprzyja regeneracji organizmu oraz redukuje stres, przez co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Głównymi wytycznymi dla koncepcji projektu było utrzymanie wnętrz w ziemistych barwach, wprowadzenie elementów nawiązujących do natury. Kolorystyka pomieszczeń posiada naturalnie występujące w przyrodzie beże. Zastosowano wiele elementów o jasnym odcieniu drewna. Całość przywodzi na myśl wyciszenie i sprawia wrażenie bezpośredniego kontaktu z naturą.

Wszystkie pomieszczenia zostały zaprojektowane w jednakowym stylu, który można określić jako połączenie minimalizmu ze stylem skandynawskim. Pomieszczenia (poza salonem) oddzielone są od holu drzwiami zlicowanymi ze ścianą, z chowanymi ościeżnicami, sprawiając wrażenie ukrytych drzwi. Zaprojektowane wnętrze posiada oświetlenie o designerskich, nowoczesnych kształtach, głównie oświetlenie liniowe i punktowe.

Mieszkanie posiada salon z aneksem kuchennym, których wnętrza zostały potraktowane jako całość poprzez zastosowanie jednakowej posadzki i podobnej kolorystyki wnętrza. W tym celu podłogi wykończone zostały identycznymi, jasnymi panelami drewnianymi. Jasnobeżowe meble kojarzące się z kolorami kamienia korespondują z zastosowanym w kuchni szkłem, a całość spaja wielkoformatowa fototapeta z motywem leśnym, która jest ważnym elementem wnętrza i nadaje mu niepowtarzalny charakter. Zabudowa kuchenna wykonana została z lakierowanej płyty mdf i posiada mikrofalówkę wkomponowaną w szafki wiszące. Kuchnię powiększono stosując szafki górne o ponadprzeciętnej głębokości 60cm oraz standardowej 30cm, tworząc wokół zabudowy ramę. Uzupełnieniem kompozycji są czarne akcenty w postaci oświetlenia, uchwytów meblowych, klamek do drzwi oraz elementów dekoracyjnych, których czerń i kształt może kojarzyć się z drobnymi odłamkami skalnymi.

Strefa dzienna mieszkania oddzielona jest od reszty pomieszczeń korytarzem, który został wyposażony w zabudowę z wygodnym siedziskiem we wnęce, nad którym znajdują się także charakterystyczne wieszaki na odzież wierzchnią oraz inne przedmioty. Przestrzeń holu została optycznie powiększona poprzez zastosowanie luster na frontach zabudowy. Całe założenie charakteryzuje funkcjonalność, prostota jak i elegancja.

W sypialni wygospodarowano przestrzeń na biurowo domowe, w którym znalazło się miejsce do pracy dla programisty. Zastosowany szeroki blat pozwala na ustawienie 2 monitorów i pozostawia dużą powierzchnię blatu roboczego. Wspomniane miejsce pracy zostało podświetlone oświetleniem ledowym, umieszczonym w zabudowie wiszącej nad biurkiem. Drzwi do garderoby od storny sypialni pokryte zostały lustrem, powiększając optycznie pomieszczenie a także umożliwiają przeglądanie się po wybraniu odpowiedniej odzieży z garderoby.

W ziemistych, naturalnych kolorach została zaprojektowana również łazienka, której meble i posadzka utrzymane są w kolorach drewna, a ściany zostały pokryte kamiennymi płytkami. Projekt wykorzystuje kabinę prysznicową typu walk-in, która zapewnia wnętrzu lekkość i wrażenie przestrzenności.