MIESZKANIE W BORKOWIE / projekt – kwiecień 2021 / styl – nowoczesny ·  industrialny

Projekt aranżacji wnętrz w Borkowie powstał dzięki współpracy z młodym klientem o wykształceniu inżynierskim, który pasjonuje się muzyką – jest multiinstrumentalistą, co zostało uwzględnione w projekcie. Osoba ta jest również zafascynowana nurtem steampunk, co zostało delikatnie zaakcentowane w aranżacji mieszkania.

Projekt obejmuje salon z jadalnią oraz sypialnię, co stanowiło wyzwanie dla projektanta, ponieważ należało zaprojektować pomieszczenia, mając na uwadze charakter klienta, jak i wyposażone już wcześniej pomieszczenia. W wyniku współpracy powstało mieszkanie, które posiada męski i wyrazisty charakter. Projektant starał się jak najlepiej wykorzystać niedużą powierzchnię mieszkania, a w projekcie znalazło się wiele miejsca do przechowywania.

Zaplanowane przez architekta mieszkanie można określić jako mieszankę nowoczesności ze stylem industrialnym. Wnętrza charakteryzuje obecność dużej ilości materiałów o charakterystycznych i wyrazistych kolorach. Projekt zawiera wiele elementów drewnianych, w tym lamele. Wszystkie te elementy zostały pokryte fornirem aby nadać im elegancki i szlachetny charakter. Zastosowanie forniru nadaje wnętrzu ekskluzywności. Industrialny charakter został nadany poprzez zastosowanie cegły oraz odpowiednich elementów wyposażenia. W obu pomieszczeniach wykorzystano drewniane żaluzje, które współgrają stylistycznie z zabudowami i oszczędzają niedużą powierzchnię mieszkania.

Salon z jadalnią zaprojektowany został jako jedno pomieszczenie, którego ważnym elementem jest ściana pokryta plastrami z naturalnej cegły. Na ścianie tej znajduje się czarna, półmatowa zabudowa z lakierowanego mdf u, w której umieszczone są dwie witryny. Jedną z nich stanowi barek, druga natomiast jest miejscem przeznaczonym na gitarę elektryczną, która odgrywa ważną rolę w życiu klienta. W ten sposób, nie tylko wygospodarowano dla niej miejsce, ale podkreślono też jej rolę. Poniżej witryny znalazło się miejsce na wzmacniacz gitarowy. Po przeciwnej stronie pomieszczenia umieszczony został wygodny fotel, którego ergonomia pozwala na grę na instrumencie. W znajdującej się obok zabudowie rtv dominuje dębowy fornir oraz pojawiają się modne w ostatnim czasie lamele. W jej dolnej części zagospodarowano miejsce na gramofon i płyty winylowe. Nowoczesny charakter podkreślono zarówno w zabudowie rtv jak i zabudowie jadalni poprzez ukryte, liniowe oświetlenie led-owe. Na ścianach umieszczono natomiast nowoczesne grafiki i tynk strukturalny przypominający beton. Do kolorystyki betonu nawiązuje również ciekawy okrągły dywan oraz sofy, fotel i obrotowe krzesła w jadalni. Sofa oraz krzesła na nóżkach dodają pomieszczeniu lekkości. Wejście do pomieszczenia stanowią przeszklone, industrialne drzwi, które nadają industrialny charakter wnętrzu, jednocześnie sprawiając wrażenie przestrzenności. Całość uzupełniają elementy wyposażenia – ciekawe oświetlenie oraz czarne grzejniki, których kształt nadaje industrialny charakter i nawiązuje do stylistyki steampunkowej.

Sypialnia z łóżkiem kontynentalnym pozwoliła oszczędzić niewielką powierzchnię pomieszczenia, która została dodatkowo optycznie powiększona poprzez zastosowanie dużego lustra narożnego na ścianie. W pokoju znalazło się dużo miejsca do przechowywania, w przestrzeni za łóżkiem zaprojektowano zabudowę, którą poniżej wykończono tapicerowanymi panelami stanowiącymi jednocześnie wezgłowie. We wspomnianej zabudowie zaprojektowane zostały drewniane wnęki i półki na książki, które kontrastują z czarną, półmatową zabudową z płyt mdf, tworząc ciekawy efekt wizualny. W sypialni wykorzystano minimalistyczne oświetlenie punktowe – oprawy sufitowe natynkowe. Podłogę w sypialni wykończono wukładziną o delikatnym wzorze w odcieniu jasnego beżu, a na ścianie naprzeciwko łóżka, za wiszącym telewizorem znalazła się fototapeta z motywem chmur, o kolorystyce przypominającej beton. Dodatki takie jak tapeta, jasna wykładzina, czy plecione poduszki przełamują surowość stylu industrialnego w sypialni, nadając jej przytulności.