DOM W GDAŃSKU · PROJEKT · 2022  

projekt – czerwiec 2022

styl – nowoczesny · klasyczny · eklektyczny

Aranżacja domu w Gdańsku widoczna na zdjęciach powstała w 2022 roku. Projekt jest metamorfozą wnętrz urządzonych w ubiegłym dziesięcioleciu, pomieszczenia zostały zaprojektowane od nowa jednak część układu funkcjonalnego wnętrz i wybrane meble, z którymi związani byli właściciele pozostały zachowane. Połączenie elementów nowoczesnych z charakterystycznymi elementami z poprzedniej dekady było niezwykle wymagającym zadaniem. Poprzez dobranie odpowiedniej kolorystyki oraz materiałów udało się spowodować, że meble, które zostały zachowane dobrze komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia. Zachowane elementy jednocześnie narzuciły i wpłynęły na decyzje projektowe nie pozostawiając tym samym zupełnej swobody projektantce.

Projekt wnętrz łączy nowoczesność z elementami klasycznymi, a wyposażenie oraz rośliny w klimacie boho wprowadzają do pomieszczeń spokój i harmonię. Kolorystyka została zdominowana przez odcienie beżu oraz brązu, które doskonale komponują się z materiałami w kolorystyce jasnego i ciemnego drewna oraz stanowią bazę do stworzenia wnętrz zarazem eleganckich, nowoczesnych jak i stonowanych. W pomieszczeniach pojawiają się dodatki ze szczotkowanego złota wraz z charakterystycznymi dekoracjami z Pap Deco przedstawiającymi motywy roślinne i zwierzęce, które wykonywane są tradycyjną technologią. Składają się na nie ręcznie wykonywane produkty oraz elementy odlewnicze.

Po wejściu do domu ukazuje nam się hol z dużą szafą z wnęką na obuwie. Front szafy pokryty jest lustrami, które optycznie powiększają przestrzeń strefy wejściowej. W części dziennej parteru, na którą składa się salon z jadalnią oraz kuchnią podłogi pokryte zostały jasnobeżowymi, wielkoformatowymi płytkami, których faktura przypomina kamień. Materiał ten wybrano z uwagi na ogrzewanie podłogowe znajdujące się na tym poziomie. Elementy sztukaterii na ścianach oraz lamele pokryte fornirem z jasnego drewna, pozwalają na połączenie elegancji z nowoczesnością, nadając jednocześnie delikatny charakter wnętrzu. Lekkość wnętrza uzyskano też dzięki jasnym, rozłożystym lampom. Elementem kontrastowym jasnej przestrzeni jest ściana kominka wykonana ze spieku kwarcowego Noir Desir, imitującego świetnie czarny marmur. Ciekawym elementem w kuchni jest natomiast blat TERAZZO w kolorze beżów i brązów oraz pomarańczy, który idealnie komponuje się z kolorystyką zabudowy kuchennej oraz elementami jadalni.

Łazienki w projekcie zyskały nieco bardziej elegancki charakter. Ich bazę stanowią płytki wielkoformatowe o wymiarach 260x120cm, które imitują szlachetny kamień – onyks w kolorze jasnego beżu. Kompozycję uzupełniają elementy w kolorze szczotkowanego złota, z którego zostały wykonane dodatki takie jak armatura, oświetlenie, uchwyty oraz listwy oddzielające płytki. Łazienki oświetlone są przez białe, kuliste lampy ze złotymi dyskami. Z uwagi na potrzeby klienta w łazienkach przewidziano dużo miejsca na przechowywanie pod blatami umywalkowymi co pozwoliło jednocześnie zaproponować duże umywalki oraz zastosować wielkopowierzchniowe lustra. Ze względu na brak możliwości wykonania odpływu liniowego pod prysznicem w obu łazienkach zastosowano niski brodzik wykonany z konglomeratu. Elementem dodającym elegancji łazience na piętrze jest duża wanna wolnostojąca, dla której tłem są lamele wykonane z forniru. Tak usytuowana wanna pozwala na zrelaksowanie się podczas długich kąpieli.

Wnętrza znajdujące się na piętrze domu pozbawione są elementów z ciemnego drewna dzięki czemu pozwalają na relaks i odpoczynek. Ściany na piętrze podobnie jak na parterze pomalowane zostały farbą w kolorze piaskowego beżu z nutą szarości, zaś część sztukaterii w holu wypełniona została tapetą. Główny element kompozycji sypialni stanowi ściana za wezgłowiem z jasnymi lamelami oraz ozdobną tapetą. Po drugiej stronie pomieszczenia, w pobliżu okna umieszczono toaletkę oraz wygodny fotel a także zabudowę i miejsce na przechowywanie pościeli.