DOM W TUCHOMIU · PROJEKT · 2023  

projekt – styczeń 2023

styl – nowoczesny

Projekt został stworzony dla małżeństwa, które postanowiło przeprowadzić się z centrum Gdyni na przedmieścia Trójmiasta. Dom położony jest zaledwie kilkaset metrów od Jeziora Tuchomskiego, które znajduje się tuż obok trójmiejskiej aglomeracji. Parze zależało na stworzeniu wnętrza, które będzie nawiązało do kontekstu miejsca jakim jest spokojna i malownicza wieś jak również stworzeniu miejsca wygodnego do życia i pracy z domu.

Architektka projektująca wnętrze postanowiła wykorzystać położenie działki domu, która znajduje się nad samym lasem i stworzyła układ funkcjonalny, który wykorzystuje jej walory. Kuchnia oraz salon zostały rozplanowane w taki sposób żeby ich użytkownicy mogli przez jak najdłuższy czas cieszyć się widokiem za oknem i patrzeć na znajdujący się las tuż za granicą działki. W tym celu zaprojektowano np. wyspę kuchenną z płytą indukcyjną, dzięki czemu podczas przygotowywania posiłków stojąc przy wyspie można cieszyć się tym widokiem. W kierunku okien ustawiono również fotel znajdujący się obok kominka – podczas chłodnych wieczorów użytkownicy domu będą mogli relaksować się patrząc na naturalne otoczenie działki. Gabinety architektki wnętrz oraz programisty znajdujące się na piętrze domu rozplanowano w taki sposób żeby w trakcie pracy a także przerwy można było odpocząć spoglądając przez duże przeszklenia, a widok z okien obejmował zalesioną część działki.

Wnętrze zaprojektowane zostało w kolorach ziemi tak aby nawiązywało do malowniczej wsi jaką jest Tuchom, położonej nad samym jeziorem oraz wprowadzono w nim zielone akcenty, które mają nawiązywać do zalesionej działki, która sąsiaduje z działka domu. Krzesła w jadalni, fotel przy kominku, panele tapicerowane w sypiali czy zielony kolor farby znajdujący się za lustrem w łazience mają różne odcienie zieleni tak jak występujące w naturze różne odcienie roślinności. Dzięki tym zabiegom domownicy będą mieli wrażenie, że nie tylko na zewnątrz ale również wewnątrz otacza ich natura. Zielony kolor pojawiający się we wnętrzach dodatkowo pozytywnie będzie wypływał na psychikę domowników. W domu zastosowano elementy z naturalnego drewna takie jak fornirowane drzwi, drewniane meble – stół jadalniany w kuchni czy stolik kawowy w salonie, drewniane okładziny ścienne, fornirowane elementy zabudów stolarskich – fronty zabudów, lamele z drewna znajdujące się w salonie czy drewniane blaty w gabinetach a także płytki drewnopodobne na parterze i w łazience na piętrze – ze względu na ogrzewanie podłogowe znajdujące się w domu oraz drewniany parkiet na piętrze.

Żeby jeszcze lepiej nawiązać do natury w mieszkaniu zastosowano motywy florystyczne takie jak np. tapeta w holu z motywem drzew, dopasowana do niej tapeta wielkoformatowa znajdująca się w sypialni czy grafiki z motywami roślinnymi. Ściany udekorowane zostały w niektórych miejscach grafikami dopasowanymi do kolorystyki poszczególnych pomieszczeń, zastosowano na nich również sztukaterię, która nadaje charakteru i elegancji nowoczesnym pomieszczeniom. Nowoczesności wnętrzom dodają zastosowane w salonie na kominku płytki wielkoformatowe o wzorze szaro-brązowego marmuru, które powtarzają się również na ścianie między szafkami kuchennymi oraz kamienne blaty znajdujące się w kuchni oraz w łazienkach o wzorze lastryko jak również frezowane fronty meblowe czy lamele znajdujące się na ścianach. Ciekawym i nowoczesnym elementem salonu jest również ściana z lameli oddzielająca część dzienną domu od schodów.