DOM W KOŚCIERZYNIE / projekt – marzec 2015 / realizacja – luty 2016 / styl – nowoczesny · minimalizm

Projekt domu w Kościerzynie to realizacja, w której dominuje połączenie nowoczesności i minimalizmu. Naszym zadaniem było zaprojektowanie w tej stylistyce przestrzeni wspólnej – kuchni z jadalnią, salonu, strefy wejściowej do domu oraz łazienki. Przestronne pomieszczenia domu pozwoliły na swobodę aranżacji ale jednocześnie wymagały odpowiedniego rozplanowania elementów wyposażenia i dostosowania ich gabarytów do dużych przestrzeni.

Przestrzeń wejściowa została zaprojektowana w funkcjonalny sposób oraz z dbałością o detale. Wolna ściana, bez otworów drzwiowych została zabudowana  garderobą o płaskich, nowoczesnych frontach. Jeden z modułów zabudowy został zaprojektowany jako wnęka, na plecach której umieszczono wieszaki służące do pozostawienia okrycia wierzchniego. Na przeciwnej ścianie pomieszczenia znajduje się siedzisko a nad nim duże lustro.

Salon stanowi przestronne pomieszczenie z dużymi otworami okiennymi. Dopasowana do rozmiarów pomieszczenia duża sofa modułowa wraz z nowoczesnym stolikiem kawowym, pufą oraz towarzyszącymi stolikami stanowią strefę wypoczynkową w pomieszczeniu. Na przeciwległej ścianie znajdują się wiszący duży telewizor z nowoczesną zabudową RTV a tuż obok narożny nowoczesny kominek, którego wizualnym przedłużeniem jest ciemny akcent na ścianie znajdujący się nad zabudową RTV. Za kominkiem znajdują się nowoczesne schody dywanowe ze szklaną balustradą prowadzące na wyższą kondygnację.  W pomieszczeniu wydzielono również część jadalnianą z dużym rozkładanym stołem, naprzeciwko którego znajduje się wejście do kuchni.

Zastosowanie dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych między kuchnią a pomieszczeniem dziennym umożliwia otwarcie pomieszczenia na salon lub zamknięcie w trakcie jego użytkowania. Kuchnię zaprojektowano w układzie U-kształtnym, co pozwoliło na wykorzystanie przestrzeni, stworzenie dużej ilości szafek oraz blatów roboczych. W pomieszczeniu znalazło się miejsce na wysokie zabudowy, w których umieszczono wysokie szafki cargo, piekarnik oraz mikrofalówkę w słupku a także dużą dwudrzwiową lodówkę. Na szerokich blatach kuchennych znalazło się miejsce na wygodny zlewozmywak z okapnikiem oraz płyta kuchenna z 6 polami indukcyjnymi. Nad płytą znalazł się nowoczesny okap cylindryczny. Narożne okno w kuchni doświetla blat roboczy oraz pozwala obserwować strefę wejściową do budynku oraz zewnętrzne otoczenie podczas prac kuchennych.

Mniejsza z łazienek została zaprojektowana w sposób przemyślany. Wzdłuż dłuższej ściany oraz blisko wejścia znajduje się zabudowa z umywalką. Naprzeciw, we wnęce którą tworzy układ pomieszczenia zaprojektowano bezbrodzikowy prysznic z odpływem liniowym i oddzielono go szklaną zabudową z drzwiami od reszty pomieszczenia. Obok prysznica znajduje się grzejnik łazienkowy. Na krótszej ze ścian, na wprost drzwi do pomieszczenia znajduje się miska ustępowa, obudowanie jej stelaża podtynkowego stworzyło półkę. Wygodne pomieszczenie dodatkowo powiększa optycznie duże poziome lustro znajdujące się nad umywalką i  wykorzystujące całą szerokość pomieszczenia.

Duży rozmiar łazienki znajdującej się na piętrze umożliwił zaprojektowanie w niej 2 szerokich umywalek, prysznica oraz wanny a także miski ustępowej i bidetu. Na ścianie gdzie obudowano stelaże podtynkowe oraz umieszczono wannę  powstały wnęki, które wykorzystano do umieszczenia w nich półek oraz zabudowy.

Materiały wykończeniowe we wnętrzach są charakterystyczne dla stylu nowoczesnego i idealnie pasują do pojawiających się minimalistycznych form elementów wyposażenia. O prostocie projektu decyduje kolorystyka i surowość. W pomieszczeniach dominują biel oraz szarości a jako akcenty pojawiają się tu elementy z drewna oraz czerń. Charakterystycznym materiałem wykończeniowym pojawiającym się w każdym z pomieszczeń jest beton architektoniczny, który jest atrybutem nowoczesnych wnętrz. Innym ciekawym materiałem jest użyta w kuchni farba tablicowa umożliwiająca pisanie po niej kredą. Niezwykle istotną rolę w dużych pomieszczeniach odgrywa oświetlenie, zaprojektowano więc różnego rodzaju lampy, kinkiety, oprawy podtynkowe, reflektory oraz oświetlenie LED.

autorzy: Barbara Wojsz, Magdalena Stolc