MIESZKANIE W GDAŃSKU · PARK EMILII / projekt – kwiecień 2021 / styl – angielski · klasyczny

Projekt mieszkania w Parku Emilii w Gdańsku utrzymany jest w duchu stylu angielskiego oraz zawiera elementy stylu paryskiego i hampton. Główną cechą wybranych nurtów jest elegancja i przywiązanie do tradycyjnych form i wzorów co doskonale sprawdzi się w mieszkaniu dla naszej klientki, pani prawnik.

Styl angielski to estetyka, która nie boi się dekoracyjności. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest wykończenie ścian, które do wysokości około 90 cm ozdobione są boazerią i oddzielone od górnej części listwą ścienną. Powyżej następuje zmiana faktury lub kolorystyki. Górna część wykończona jest tapetami, farbą w kolorze beżowo-szarym, pojawia się również sztukateria oraz ozdobne lustra. Wnętrza dodatkowo zdobione są profilowanymi listwami przysufitowymi i przypodłogowymi oraz mosiężnymi dodatkami w postaci klamek, uchwytów i armatury. Wykończenie podłóg stanowi parkiet drewniany, układany w charakterystyczny wzór jodły francuskiej. Wnętrza pokoi oddzielają stylowe drzwi francuskie. Całość wnętrz uzupełniają błękitne, niebieskie oraz granatowe dodatki.

Przestrzeń dzienna mieszkania to przestronne wnętrze, które składa się z salonu, jadalni i kuchni z wyspą. Przestrzeń salonu wyposażona jest w fotel i sofę, których wygoda to bardzo ważna cecha stylu angielskiego. Reprezentacyjność pomieszczenia podkreślona jest nie tylko przez dekorację, ale również przez witryny i wyeksponowaną bibliotekę, która doskonale pasuje do profesji naszej klientki. Pomieszczenie ozdobione jest również orientalnym dywanem oraz poduszkami.

Kuchnia z wyspą pozwala na optyczne oddzielenie kuchni od reszty pomieszczenia i sprawia, że kuchnia staje się centrum życia w domu. Zabudowa posiada ozdobne, beżowe fronty. Ciekawym elementem jest ceramiczny zlewozmywak farmerski w kuchni oraz wyposażenie AGD w zabudowie w kolorze białym. Kuchnia, podobnie jak łazienki, posiada blat wykonany ze spieków kwarcowych o wzorze marmuru. Wspomniana wyspa z jednej strony posiada miejsce do przechowywania, a z drugiej ustawiono błękitne hokery. Posiada również wbudowaną lodówkę na wino, wkomponowaną w zabudowę. W jadalni znajduje się okrągły stół z granatowymi krzesłami, stanowiącymi akcent w jasnym pomieszczeniu. Stolik kawowy znajdujący się w salonie kształtem nawiązuje do stołu w jadalni, a materiałem do blatów w kuchni – znajdujący się na nich marmur nadaje elegancji pomieszczeniu. Na ścianach znajdują się dwa duże lustra wypełniające prostokątne formy ze sztukaterii, optycznie powiększając pomieszczenie. W salonie i jadalni wprowadzono oświetlenie wiszące, z kolei w kuchni oświetlenie punktowe, które pojawia się również w części wejściowej mieszkania.

W holu znajdziemy zabudowę z dużymi płaszczyznami luster oraz tapicerowanymi panelami. W drugiej jego części znajduje się zabudowa wnękowa z charakterystycznymi dla stylu hamptons frontami ażurowymi. Ciekawym uzupełnieniem jest konsolka z pufą oraz sześciokątnym lustrem w złotej ramie. Przy drzwiach wejściowych w posadzce zastosowano płytki oktagonalne, identyczne z tymi które znajdziemy w kuchni.

W łazience powyżej boazerii zaprojektowano ryflowane płytki oraz wysokiej jakości farbę w kolorze beżowo-szarym, która koresponduje z bielą boazerii. Elegancji pomieszczeniu nadaje wolnostojąca wanna, mosiężna armatura oraz ozdobne uchwyty szafek w kształcie motyli. W projekcie uwzględniono również ogrzewanie w formie grzejnika w stylu retro.

W centralnej części sypialni znajduje się wygodne łóżko z ozdobnym wezgłowiem. Sufit pomieszczenia wykończony został tapetą z motywami florystycznymi, charakterystycznymi dla stylu angielskiego. Ekskluzywności pomieszczeniu dodają lustra wkomponowane w sztukaterię, a także ściana znajdująca się za łóżkiem, która udekorowano została dodatkowo mosiężnymi ozdobami w kształcie ptaków.

Gabinet podobnie do salonu posiada dużo miejsca na przechowanie książek, które stanowią witryny. Pomieszczenie może funkcjonować jako domowe biuro dzięki zaprojektowanej w nim przestrzeni do pracy a równocześnie pozwala na przenocowanie gościa gdyż przewidziano w nim rozkładaną sofę i miejsce na przechowywanie. Nad wypoczynkiem uwzględniono dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietu i nastrojowego oświetlenia LED, które umożliwia czytanie książek. W pomieszczeniach dekorację okien stanowią firanki z beżowymi zasłonami. W całym mieszkaniu znajdziemy również sporo sztuki i obrazów, które wspaniale wpisują się w założenie.