MIESZKANIE W KRAKOWIE · 2022  / projekt – styczeń 2022 / styl – nowoczesny

Projekt powstał na zlecenie młodego małżeństwa planującego remont w 80-metrowym mieszkaniu w Krakowie. Zdecydowali się na rozpoczęcie wprowadzenia zmian w swoim lokalu od zaprojektowania tych przestrzeni w mieszkaniu, które wymagały zmian a przede wszystkim dobrego rozplanowania funkcjonalnego. Naszym zadaniem było zaprojektowanie części dziennej mieszkania – salonu z jadalnią oraz aneksem kuchennym z zachowaniem istniejącej zabudowy kuchni, pomieszczenia przeznaczonego na sypialnię a także domowego biura, którego część miałaby funkcjonować jako strefa wypoczynkowa a okresowo jako pokój gościnny. Niezwykle trudnym zadaniem było stworzenie koncepcji w oparciu o istniejącą już w mieszkaniu podłogę z drewna bambusowego o różnych odcieniach w poszczególnych pomieszczeniach. Ze względu na szacunek klientów do natury oraz nasze poparcie dla zrównoważonego projektowania zgodziliśmy się podjąć tego zadania.

Parze zależało na stworzeniu wnętrz jasnych i nowoczesnych. Otrzymaliśmy od klientów wiele inspiracji, które przedstawiały wnętrza o takim charakterze, w których pojawiały się drewniane elementy, odcienie szarości oraz proste formy. Wnętrza którymi się inspirowali miały także inne charakterystyczne elementy takie jak zabudowa meblowa nad łóżkiem, panele tapicerowane, duża ilość zabudów na przechowywanie z półkami czy wielkoformatowa tapeta na ścianie.

Na podstawie zebranego materiału rozpoczęliśmy proces projektowy od funkcjonalnego rozplanowania pomieszczeń a następnie stworzenia moodboard – określenia charakteru wnętrz, dobrania odpowiedniej kolorystyki, wyboru faktur, tkanin i obić, które pojawią się w koncepcji. Kolejnym krokiem było już stworzenie wizualizacji, na których zaproponowane zostały dokładne propozycje mebli, zabudów na wymiar oraz innych materiałów i elementów wyposażenia wnętrza.

Dzięki zmianie pierwotnie panującego układu funkcjonalnego w części dziennej mieszkania sprawiliśmy, że przestrzeń salonu z aneksem kuchennym i jadalnią stała się wygodna i komfortowa w użytkowaniu, dobraliśmy również odpowiednie dla tego układu rozmiary oraz formę mebli. Istniejącą zabudowę aneksu kuchennego rozbudowaliśmy pod sam sufit wykorzystując w ten sposób przestrzeń a także zmieniając dzięki temu jej formę na bardziej korzystną. Dodatkowy, wiszący pas zabudowy kuchennej pozwolił także na zmianę charakteru kuchni, poprzez zastosowanie frontów frezowanych kuchnia zyskała na estetyce a także stała się spójna stylistycznie z pozostałą częścią pomieszczenia – m.in. projektowaną przez nas zabudową RTV. Drugi zabieg jaki zastosowaliśmy w obrębie kuchni to oddzielenie jej częściowo ażurową ścianką z lameli od pozostałej przestrzeni. Pozwoliło to na ukrycie części blatu roboczego a także słupka kuchennego z piekarnikiem i mikrofalą. Ścianka pozwoliła również na rozdzielenie funkcji kuchni od sąsiadującej z nią jadalnią. W strefie salonu została zaprojektowana zabudowa RTV z lamelami zakrywającymi okablowanie, półkami na książki, oświetleniem LED, przeszklonym barkiem oraz szufladami pod telewizorem. Wszystkie ściany w pomieszczeniu jak i zabudowa są w kolorze białym, który ciekawie podkreśla różne odcienie drewna pojawiające się we wnętrzach a także dodaje świeżości w pomieszczeniach.

Główna sypialnia została zaprojektowana tak, aby dawała użytkownikom bardzo dużo miejsca do przechowywania. Zabudowa wokół łóżka w kształcie litery L została podzielona na kilka części, które tworzą spójną kompozycję. Tuż przy wejściu do pomieszczenia znajduje się zabudowa z wysokimi, białymi frontami, dla urozmaicenia i nadania rytmu zabudowie fronty zostały odpowiednio podzielone na proste i ryflowane, wykończone krawędziowymi uchwytami. Część zabudowy stanowiąca szafę na ubrania została oddzielona od części na książki znajdującej się wokół łóżka słupkiem z lustrzanym frontem, który jednocześnie optycznie powiększa pomieszczenie. Zabudowa na książki znajdująca się wokół łóżka została wykończona fornirem dębowym a wnęce w zabudowie łóżka lekkości i komfortu dodaje tapicerowany wysoki zagłówek – oświetlany kinkietami. Od strony okna została umieszczona toaletka z szufladą i frontem frezowanym z dodatkową funkcją biura. Intymności i lekkości temu pomieszczeniu dają wysokie zasłony o delikatnym kolorze z ukrytym za maskownicą karniszem. Na ścianie naprzeciwko łóżka położona została wielkoformatowa tapeta o delikatnym wzorze. Na tej samej ścianie umieszczone zostały również drzwi ukryte wykończone tapetą.

Druga sypialnia posiada dwie funkcje – biurową oraz gościnną. W pomieszczeniu główną rolę odgrywa automatyczne biurko z możliwością regulacji wysokości blatu przeznaczone do pracy zdalnej z miejscem na dwa monitory i wygodne, ergonomiczne krzesło. Podobnie jak w głównej sypialni zaprojektowaliśmy dużo miejsca do przechowywania. Nad biurkiem znajdują się szafki wiszące o gładkich fornirowanych frontach z częścią otwartą na książki, obok biurka zaprojektowana została szafka z szufladami na różnego rodzaju przedmioty biurowe oraz miejscem na postawienie drukarki. Obok części biurowej zaprojektowana została duża szafa na całą wysokość pomieszczenia z frontami gładkimi oraz ryflowanymi. Słupek szafy z frontem ryflowanym przeznaczony na segregatory rozdziela cześć biurową szafy od gościnnej, w której znajduje się miejsce na ubrania gościa. W tej części pomieszczenia znajduje się część sypialniana, gdzie mamy małą rozkładaną sofę o szarym filcowym obiciu. Na ścianie naprzeciwko biurka mamy lamele ścienne w kolorze białym oraz postery w białych ramach z grafikami przedstawiającymi prace Banksy ego, których nasz klient jest wielkim fanem. To pomieszczenie zamykane jest również drzwiami ukrytymi pomalowanymi pod kolor ściany – szary.

Projekt wszystkich pomieszczeń jest spójny stylistycznie dzięki powtarzalności form, materiałów i kolorów. Biele, szarości, różne odcienie drewna, proste formy oraz wysokiej jakości solidne materiały tworzą wnętrza harmonijne i wysokiej klasy pod względem wizualnym i użytkowym.

Wymogiem klientów było zastosowanie solidnych i trwałych stałych elementów wyposażenia wnętrz. We wszystkich pomieszczeniach mamy piękna drewnianą podłogę. Jedyni przy aneksie kuchennym pojawiają się wielkoformatowe płytki w kolorze białym w wysokim połysku. Wykończenie ścian zaplanowano wysokiej klasy farbami oraz tapeta.

Wnętrze zyskuje również minimalistyczne i nowoczesne cechy dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, we wszystkich pomieszczeniach jako oświetlenie główne zastosowano LEDy w postaci szyno-przewodów z nowoczesnymi reflektorami. Oświetlenie dodatkowe znajduje się nad sofą w salonie, wnęce nad łóżkiem oraz nad rozkładaną sofą w gabinecie. Nad jadalnią również pojawia się nowoczesna podłużna lampa a dodatkowe, nastrojowe oświetlenie o ciepłej barwie zaprojektowano w osłonie karnisza z wnęką na LED.